Nuk keni produkte në shportë

Provo

Pulë krokante

Ora e pregatitjes:

Deri në 45 minuta

Koha totale:

Deri në 45 minuta

Përbërësit:
  • 500 g of kofsha pule pa kocka, të prera në copa
  • 1 qepë të bardhë të grirë
  • 1 thelpi hudhër e grirë
  • 1 vezë • 250 ml uji • 100 g of niseshte (miell misri)
  • 1 lugë çaji me kripë • 1 lugë çaji speci djegës i grirë
  • Vaj luledielli për të skuqur • Pak piper (për shije)
  • 4 lugë gjelle ketchup
  • 2 lugë gjelle sheqer
  • 2 lugë gjelle fara susami
  • lëngu i gjysëm limoni
Pregatitja:

Marinojeni pulën me qepët dhe hudhrën për afërsisht 30 minuta. Ndërkohë rrihni në një enë një vezë me ujë, niseshte, kripë dhe piper. Nxehni Gatuesin e Thatë™ Delimano Ceramica (sensori i temperaturës tek doreza do të bëhet i kuq) pa i hedhur yndyrë apo vaj. Piqni të thata farat e susamit që të lëshojnë aromë. Nxehni vajin në tiganin e thellë Delimano Ceramica (sensori i temperaturës tek doreza do të bëhet i kuq) ose tiganin Delimano Ceramica. Zhytni copat e pulës në përzierjen e vezës me niseshte dhe vendoseni me kujdes në vajin e nxehtë. Skuqini për rreth 10 minuta derisa të bëhen krokante dhe të marrin ngjyrë të artë. Më pas thajini me një pecetë kuzhine. Përzieni ketchupin, specin djegës, lëngun e limonit, sheqerin dhe farat e susamit në tiganin e salcës Delimano Ceramica dhe lëreni të vlojë. Më pas hidhni pulën e pjekur dhe trazojeni derisa mishi të mbulohet me salcë nga të gjitha anët. Shërbejeni të nxehtë.

Author : Delimano