Nuk keni produkte në shportë

Provo

Peshk me Brokoli dhe Spinaq

Ora e pregatitjes:

20 minuta ose më pak

Koha totale:

20 minuta ose më pak

Përbërësit:
  • 250gr brokoli
  • 320gr spinaq
  • shtalp
  • piper i zi
  • pane
  • gjalpi 50gr
  • peshk 500gr
  • 2 veze
  • 1 limon
  • uje 250ml
Pregatitja:

1.Spinaqin dhe brokolin e grijme imet dhe i vendosim te zjejne. 2.Pasi te zjejne dhe mos kene hidhesire i vendosim pereth nje pjate. 3.Marrim peshkun(preferohet krap,por ska shume rendesi) e presim dhe e pastrojme. 4.Presim limonin ne dy pjese dhe njeren pjese e presim ne rathe mesatare reth 3mm trashesi ndersa pjesen tjeter e shtrydhim. 5.Peshkun me thike i hapim disa vrima ne siperfaqe ku do te vendosim limonin dhe hudher gjithashtu kripe dhe piper i zi sipas deshires. 6.Marim spinaqin dhe brokolin e zjere dhe e miksojm(grijme me grirse)bashke me vezet. 7.Marim panen dhe shtalpen dhe i perzjejme. 8.Pastaj marim peshkun dhe e mbushim me perzjerjen dhe gjysmen e mbetur te limonit e shtryllim ne brendesi te peshkut por edhe ne taven te cilen do ta lyejme me gjalpe. 9.Para se ta vendosim ne furre shtojme 250ml uje. 10.Leme qe tava te qendroje ne fure reth 45min dhe eshte gati.

Author :